Keď  listy menia životy ...

Listový maratón je najväčšia medzinárodná akcia na podporu nespravodlivo väznených, prenasledovaných alebo utláčaných ľudí. Amnesty International ju organizuje každý rok.
Cieľom je spoločne ručne napísať a poslať čo najviac listov s výzvami vládam alebo úradom príslušných štátov a upozorniť tak na porušovanie práv konkrétnych ľudí.

Táto forma podpory nás ako školu oslovila a z toho dôvodu sme sa zapojili aj my. Diskusie o jednotlivých kauzách prebiehali na hodinách občianskej náuky, slovenského a anglického jazyka. Žiaci sa intenzívne zaujímali o osudy stíhaných resp. zadržiavaných. S ich životmi sa zoznámili i prostredníctvom pripraveného materiálu, z ktorého boli vytvorené informačné panely.

Výsledkom netradičného podujatia je niekoľko desiatok listov v slovenskom i anglickom jazyku. Listy poputujú na ambasády rôznych štátov, v ktorých dochádza k porušovaniu základných ľudských práv a slobôd.