Medzinárodný deň školských knižníc

Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry. Tento deň si pripadá vždy na posledný októbrový pondelok. Aj v našej škole sme si tento deň pripomenuli prostredníctvo rozhlasovej relácie i rôznymi aktivitami na hodinách čítania a literatúry. Mladší žiaci brúsili  jazýčky riekankami, vytvárali pexeso s literárnymi hrdinami, pracovali s rozprávkou prostredníctvom programu ALF a priblížili  si celý proces vzniku knihy od nápadu až po jej konečnú podobu. Starší žiaci vyhľadávali knižné tituly k rôznym autorom, pracovali s knihou a krátkymi ukážkami ľudovej slovesnosti. Hádali hádanky a čítali staré knihy a zamýšľali sa nad príbehmi, ktoré nás ovplyvnili.

Prilákať deti ku knihám a ich čítaniu nie je v dnešnej modernej dobe najľahšie. Až keď sami zistia, čo im môže kniha dať, každá takáto aktivita naplní svoje poslanie.